Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kitlelerin Savaşı: Exxen vs Gain

Author: Utku Gençer Gediz - Consumer Insights Executive, Kimola
Utku Gençer Gediz Consumer Insights Executive, Kimola
Jul 28, 2021 - 8 min read
Kitlelerin Savaşı: Exxen vs Gain

Ara┼čt─▒rd─▒k: Exxen ve Gain'i Kim ─░zliyor?

Pandemi ile birlikte televizyon ve bilgisayar kar┼č─▒s─▒ndan kalkamad─▒─č─▒m─▒z günlerle birlikte hayat─▒m─▒za pek çok farkl─▒ online platform da dahil olmaya ba┼člad─▒. Ba┼člarda hepimiz için ço─čunlukla Netflix ve BluTV’den ibaret olan bu platformlar─▒n say─▒s─▒, yerli dizi-film platformlar─▒ndaki çe┼čitlilikle birlikte artmaya ba┼člad─▒. 2020’nin sonlar─▒nda hayat─▒m─▒za giren iki farkl─▒ platform Exxen ve Gain de i┼čte tam pandemi döneminde asosyalli─čimizin doruklar─▒n─▒ ya┼čarken hem pazarlama stratejileri ve hedef kitleleri hem de birbirinden farkl─▒ teknolojileri ile dikkatimizi çekti. Ba┼člang─▒çta tereddütle yakla┼čan biz izleyiciler, zamanla bu iki farkl─▒ ama bir o kadar da tan─▒d─▒k platforma ─▒s─▒nmaya ve kendimizi yak─▒n hissedebilece─čimiz içerikleri ke┼čfetmeye ba┼člad─▒k.

Hal böyleyken, dikkat çekici ve gündemde olan konular─▒ ara┼čt─▒rmaya hevesli Kimola Ekibi olarak, sizler için Kimola Analytics ürününü kulland─▒─č─▒m─▒z ve bu sayede Gain ve Exxen kitleleri üzerine yapt─▒─č─▒m─▒z derinlemesine ara┼čt─▒rmay─▒ konu┼čaca─č─▒z. Laf─▒ fazla uzatmadan sorumuzu sorup, ara┼čt─▒rmam─▒za geçelim o zaman: Exxen ve Gain’i kim izliyor?


DAHA GENÇ B─░R EXXEN K─░TLES─░

─░lk olarak kitlelerin demografileri ile ilgili k─▒sa bir bilgi verelim. Ara┼čt─▒rma sonucuna göre, bu iki kitlenin demografileri birbirine oldukça yak─▒n olsa da, Exxen kitlesindeki kad─▒nlar─▒n ve erkeklerin, Gain kitlesindeki hemcinslerine göre daha genç olduklar─▒ görülüyor.

Exxen Kitlesi Ya┼č Da─č─▒l─▒m─▒

Exxen Kitlesi Ya┼č Da─č─▒l─▒m─▒

Gain Kitlesi Ya┼č Da─č─▒l─▒m─▒

Gain Kitlesi Ya┼č Da─č─▒l─▒m─▒

 

Hayalperest Gain Kitlesi ile Realist EXXEN Kitlesi

Gain VS Exxen

Toplam 1500 Exxen ve Gain kullan─▒c─▒s─▒n─▒n dahil oldu─ču ara┼čt─▒rmada kitlelerin ilgi alanlar─▒ndaki farkl─▒l─▒klar oldukça dikkat çekici. Gain kitlesi daha çok sanat, sinema, edebiyat ve belgeseller ile ilgilenirken hayalperest ve macerac─▒ yönünü ortaya koyuyor. Di─čer yandan Gain kitlesine göre ya┼č ortalamas─▒ daha dü┼čük olan Exxen kitlesinin ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ bir ┼čekilde politika, i┼č ya┼čam─▒, ekonomi ve finansa olan ilgisi ise kitlenin ülke gündemine olan ilgisinin ve daha realist bir bak─▒┼č aç─▒s─▒na sahip oldu─čunun göstergesi.

Rock ve Klasik Müzik A┼č─▒─č─▒ Gain Kitlesi ile Rap ve K-pop Dinleyen EXXEN Kitlesi

Rock ve Klasik Müzik A┼č─▒─č─▒ Gain Kitlesi ile Rap ve K-pop Dinleyen EXXEN Kitlesi

Kitlelerimizin ilgi alanlar─▒ndaki farkl─▒l─▒klar bizleri ┼ča┼č─▒rtsa da sevilen müzik türleri asl─▒nda kitlelerin ya┼č ortalamalar─▒ göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda beklenmedik bir sonuç de─čil. Sanatla yak─▒ndan ilgili olan daha seküler ve e─čitimli Gain kitlesi rock müzik ve klasik müzikle ilgili payla┼č─▒mlarla etkile┼čime geçerken, Gain kitlesine göre daha genç bir grup olan Exxen kitlesinin Türkçe Rap ve dünyay─▒ kas─▒p kavuran K-pop rüzgar─▒na kap─▒ld─▒─č─▒ görülüyor.

Gain Kitlesi Müzik Türleri K─▒r─▒l─▒m─▒

Gain Kitlesi Müzik Türleri K─▒r─▒l─▒m─▒

Exxen Kitlesi Müzik Türleri K─▒r─▒l─▒m─▒

Exxen Kitlesi Müzik Türleri K─▒r─▒l─▒m─▒

En Çok Mizahi Payla┼č─▒m Yapan Fenomenlerle Etkile┼čime Geçiliyor!

En Çok Mizahi Payla┼č─▒m Yapan Fenomenlerle Etkile┼čime Geçiliyor!

Peki, Gain ve Exxen kitlesinin dikkatini hangi konularda tweet atan fenomenler çekiyor? Her iki platformun kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n cinsiyet ve ya┼č aral─▒─č─▒ fark etmeksizin en çok etkile┼čimde bulundu─ču ilk s─▒rada mizahi payla┼č─▒mlar yapan fenomenler yer al─▒yor.

Gain kitlesinin en çok etkile┼čime geçti─či fenomen ise M. Serdar Kuzulo─člu. Exxen kitlesinde neredeyse hiç takip edilmeyen biri olan M. Serdar Kuzulo─člu Gain kitlesinin neredeyse her ya┼č aral─▒─č─▒ndaki favori sosyal medya fenomenlerinden biri! Sadece mizah de─čil reklam ve pazarlama alan─▒nda tweetler atan kullan─▒c─▒n─▒n sevilerek takip edildi─čini söylemek mümkün. Etkile┼čimde bulunulan di─čer hesaplar aras─▒nda mizah yönü yüksek ─░nci Caps, film ─░lker Canikligil ve “Evrim A─čac─▒” Youtube kanal─▒n─▒n kurucusu Ça─čr─▒ Mert Bak─▒rc─▒ yer al─▒yor. Exxen izleyicileri ise hayatla ilgili bilge söylemleriyle öne ç─▒kan “Ramiz Day─▒” ve “Behzat Ç.” hesaplar─▒yla etkile┼čime geçiyor.

Gain ve Exxen Kitlesi Hangi Sosyal Medya Fenomenlerini Takip Ediyor?

Gain ve Exxen Kitlesi Hangi Sosyal Medya Fenomenlerini Takip Ediyor?

Gain kitlesinin hangi kategorilerdeki fenomenlerle etkile┼čimde bulundu─čunu i┼čaret eden genel tabloya bak─▒ld─▒─č─▒nda mizah, daily buzz ve bilge söylemler kategorilerini reklam ve pazarlama, ard─▒ndan kültür ve sanat takip ediyor. Exxen platformu kullan─▒c─▒lar─▒ ise teknoloji, spor ve oyun kategorileri ile ilgileniyor. Gain kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n daha akademik ve sanatsal profillerle Exxen kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n ise gündemi takip eden profillerle etkile┼čime geçti─čini görüyoruz. Bu da asl─▒nda sanatsal Gain kitlesi ve realist Exxen kitlesi ç─▒kar─▒m─▒n─▒ kan─▒tlar nitelikte.  Exxen platformunun, içeriklerinde popüler Youtuber isimleriyle i┼č birli─či yapmas─▒, teknoloji ve spor gibi gündem konular─▒ takip eden izleyicilerin say─▒s─▒n─▒ da aç─▒kl─▒yor. Özellikle 13-18 ya┼č Exxen kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n Berkcan Güven, Aykut Elmas ve Enes Batur gibi sosyal medya fenomenleri ile etkile┼čimde olmas─▒ dikkat çekiyor.

Peki Gain kitlesi her zaman sanat sayfalar─▒yla m─▒ etkile┼čim de bulunuyor?  18-24 ya┼č Gain kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n takip etti─či sosyal medya fenomenleri aras─▒nda Berk Keklik ve Danla Biliç bulunuyor. Berk Keklik’in Gain platformunda sunucusu oldu─ču “Duraktan Dura─ča” adl─▒ program sayesinde kullan─▒c─▒larla daha fazla etkile┼čime geçiyor olmas─▒ ihtimaller aras─▒nda!

50 Ya┼č ve Üzeri Kullan─▒c─▒lara “Influencerl─▒k” Eden Hesaplar

Gain ve Exxen gibi platformlar─▒n 50+ ya┼č grubu taraf─▒ndan kullan─▒l─▒yor olmas─▒ Twitter etkile┼čimlerinde kar┼č─▒m─▒za ç─▒kan ilginç bilgilerden biriydi. Benzer influencer kategorilerini takip eden iki kitlenin kullan─▒c─▒lar─▒ aras─▒ndaki en büyük fark ise kendini erkek kullan─▒c─▒lar─▒n etkile┼čimde bulundu─ču sayfalarda gösterdi. Gain 50+ erkek kitle daha çok teknoloji, kültür ve sanat ile ilgili sayfalarla etkile┼čimdeyken Exxen 50+ erkek kitlesinin benzer etkile┼čimi mizah ve al─▒nt─▒ sayfalar─▒yla gerçekle┼čtirdi─či dikkat çekti.

─░LG─░NÇ B─░LG─░: Daily Buzz kategorisinde yer alan ve takipçilerine her gün yeni bilgi sunan “Her Gün 1 Yeni Bilgi” ise çabuk ula┼č─▒lan hap bilgilerle Gain ve Exxen kitlesinin ortak olarak en çok takip etti─či hesap.

Reality Show ─░zleyicisi Exxen Kitlesi

Reality Show ─░zleyicisi Exxen Kitlesi

Exxen ve Gain platformlar─▒n─▒ kullanan kitlelerin tercih ettikleri televizyon programlar─▒n─▒ inceleyip kar┼č─▒la┼čt─▒rd─▒─č─▒m─▒zda Exxen kitlesinde en popüler tv program─▒ türü reality show olurken Gain kitlesinde haber programlar─▒ öne ç─▒k─▒yor. Exxen kitlesinin dominant bir ┼čekilde Tv8’de yay─▒nlanan reality show içeriklerinin takipçileri olmalar─▒ Exxen içeriklerinde Tv8 programlar─▒nda öne ç─▒kan isimleri ve formatlar─▒ kullanmas─▒n─▒n son derece yerinde oldu─čunu söyleyebiliriz. 

Exxen ve Gain Kitlesi TV Programlar─▒ Tür Da─č─▒l─▒m─▒

Exxen Kitlesi TV Programlar─▒ Tür Da─č─▒l─▒m─▒       Gain Kitlesi TV Programlar─▒ Tür Da─č─▒l─▒m─▒

Gain Kitlesi Global, Exxen Kitlesi ise Yerli Yay─▒nlar─▒ Takip Ediyor.

Gain Kitlesi Global, Exxen Kitlesi ise Yerli Yay─▒nlar─▒ Takip Ediyor.

─░ki platformun en belirgin farkl─▒l─▒klara bakt─▒─č─▒m─▒zda ise göze çarpan nokta Gain kitlesinin Netflix’de yay─▒nlanan yabanc─▒ içeriklerle büyük ölçüde etkile┼čimde olurken, Exxen izleyicisinin yerel televizyon kanallar─▒nda yay─▒nlanan programlarla daha fazla etkile┼čimde olmas─▒ oldu─čunu söyleyebiliriz. Gain kitlesinde %21’lik orana sahip haber kategorisinden sonra en çok ilgi çeken tür %11’lik bir oranla dram olurken Exxen kitlesinde bu kategoriyi %5 ile son s─▒ralarda görüyoruz. Bu veriler dü┼čünüldü─čünde ise Gain içerik tercihlerinde Netflix’de yay─▒nlanan dram türündeki programlarla paralel bir yay─▒n anlay─▒┼č─▒ sürdürürse, hedef kitlesini yakalamas─▒ ve varolan kitlesini elinde tutmas─▒ oldukça ola─čan görünüyor.

Ayn─▒ ┼čeylere gülüp, ayn─▒ ┼čeylere üzülüyoruz…

Ünlüler… Ünlülerimiz… Bir toplumun en güzel yans─▒mas─▒ televizyonda en çok görülen, hakk─▒nda en çok konu┼čulan insanlard─▒r neticede. Ayn─▒ ┼čekilde bir tüketici kitlesini anlamak ve daha iyi analiz etmek için de bazen kitlenin takip etti─či, sevdi─či ve destekledi─či ünlülere göz atmak oldukça önemlidir. Örne─čin, ço─čunlukla ana ak─▒m programlara ve ünlülere, internet fenomenlerine yer veren Exxen ile daha seküler, seçici ve spesifik bir e─čitim düzeyine hitap eden Gain’in kitlelerinin takip etti─či ünlüler aras─▒ndaki farklar hiç ┼ča┼č─▒rtm─▒yor. Yine de, Cem Y─▒lmaz ve Haluk Levent’in, platform, ya┼č ve cinsiyet gibi kavramlar fark etmeksizin en çok takip edilen ve etkile┼čime girilen ünlüler olmalar─▒, bu iki farkl─▒ kitlenin kültürel temelde ayn─▒ ┼čeylere gülüp ayn─▒ ┼čeylere a─člayan insanlar olduklar─▒ içgörüsüne yakla┼čt─▒r─▒yor bizleri. Bu ünlülerin en çok etkile┼čime girilen içeriklerini inceledi─čimizde ise milli bayramlar, sosyal yard─▒m projeleri ve yard─▒mla┼čma kampanyalar─▒n─▒n ön plana ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ görüyoruz. Türkiye’deki izleyici kitlesi, konu birlik olma ve yard─▒mla┼čma olunca platform, ünlü ya da marka ay─▒rt etmeksizin bu ünlülerin arkas─▒nda duruyor. 

Post-Truth (Hakikat Ötesi) Ça─čda Haberleri Nereden Takip Ediyorlar?

Post-Truth (Hakikat Ötesi) Ça─čda Haberleri Nereden Takip Ediyorlar?

post-truth

/╦îp╔Ö╩Ős(t)╦łtru╦Éθ/

s─▒fat

  • nesnel olan bir gerçeklik kar┼č─▒s─▒nda halk kitlelerinin ki┼čisel duygular ve çe┼čitli ç─▒karlar─▒n a─č─▒rl─▒k kazanmas─▒ sonucu varolan gerçekli─čin silikle┼čtirilerek, manipüle edilmesi.

Konu haberler ve haber platformlar─▒ oldu─čununda Exxen ve Gain’in kitleleri aras─▒ndaki farkl─▒l─▒klar yine kendini ele veriyor. Gain’in verilerini inceledi─čimizde köklü bir haber kayna─č─▒ olan BBC Türkçe’nin ilk s─▒ralardaki yerini korudu─čun görüyoruz. Do─črulu─čun ve gerçekli─čin bu kadar tart─▒┼č─▒l─▒r oldu─ču, yalan haberlerle kitleleri yönlendirmeye çal─▒┼čan kanallar─▒n artt─▒─č─▒ böyle bir dönemde, Gain’in kitlesindeki 18-50 ya┼č aras─▒ takipçilerin en çok etkile┼čime girdi─či haber kaynaklar─▒ aras─▒nda Zaytung, Ek┼či Sözlük ve Teyit.org gibi gündemin absürt yanlar─▒yla alay ederken, bilgi kirlili─čini ortadan kald─▒rmak için kurulmu┼č siteler ön plana ç─▒k─▒yor.

“Bana duymak istedi─čim ┼čeyleri söyle”

Exxen’in verilerini ele ald─▒─č─▒m─▒zda ise Anadolu Ajans ve NTV, 18-50 ya┼č aral─▒─č─▒nda listenin ilk iki s─▒ras─▒na hakim bir ┼čekilde durmakta. Gain’e nazaran devlet destekli haber kaynaklar─▒n─▒n ön plana ç─▒kmas─▒, hedef kitlesini oldukça geni┼č tutan Exxen için pek de ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ bir sonuç de─čil. Ayr─▒ca takipçilerin ya┼člar─▒ artt─▒kça BBC Türkçe, Sözcü, Ek┼či Sözlük gibi, Gain’in kitlesi içinde oldukça popüler olan haber kaynaklar─▒ s─▒ran─▒n a┼ča─č─▒lar─▒na gerilemekte oldu─ču görülüyor.

Hayaller Chanel, Hayatlar….

Hayaller Chanel, Hayatlar

Giyim sektöründe, Exxen kitlesindeki 18-24 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki kad─▒nlar Armani, Gucci, Burberry, Michael kors gibi lüks markalar─▒ yak─▒ndan takip ediyor. Kad─▒nlarda 24-35 ya┼č aral─▒─č─▒na ç─▒kt─▒─č─▒m─▒zda görüyoruz ki bu lüx markalar─▒n yerini Defacto, LCW, Koton gibi gündelik giyim markalar─▒ al─▒yor. Ayr─▒ca 35-50 ya┼č aral─▒─č─▒nda hiç lüks marka göremiyoruz. Exxen kitlesinde lüks markalar─▒ görebildi─čimiz tek ya┼č aral─▒─č─▒ 18-24 ya┼č aral─▒─č─▒. TÜ─░K - Gelir ve ya┼čam ko┼čullar─▒ 2020 ara┼čt─▒rmas─▒’ na göre 18-24 ya┼č grubunun gelir durumunu de─čerlendirdi─čimizde bu markalar─▒ sat─▒n alma durumlar─▒ pek mümkün de─čil. Bu nedenle söz konusu markalar bahsetti─čimiz ya┼č aral─▒─č─▒ için hayalden ve hayranl─▒ktan öteye geçemiyor. Gain kitlesine bak─▒ld─▒─č─▒nda ise ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ bir fark görüyoruz; neredeyse her ya┼č aral─▒─č─▒nda lüks markalara rastl─▒yoruz. Exxen kitlesinde oldu─ču gibi, Gain kitlesinde de Louis Vuitton, Dior, Michael Kors gibi lüks giyim markalar─▒ 18-24 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki kad─▒nlar─▒n en çok ilgilendi─či markalar aras─▒nda. Ayr─▒ca, Gain kitlesinde yer alan 35 ya┼č─▒n üzerindeki kad─▒nlar─▒n ilgilendikleri ilk 10 giyim markas─▒ndan 6’s─▒ lüks giyim kategorisinde yer al─▒yor. Bu lüks giyim markalar─▒n─▒n aras─▒nda Beymen, Armani, Dior gibi markalar görülüyor.

Exxen ve Gain Kitlelelerinin Giyim Markalar─▒ ile Etkile┼čimi

Exxen Kitlesinin Giyim Markalar─▒ ile Etkile┼čimi     Gain Kitlesinin Giyim Markalar─▒ ile Etkile┼čimi

2021 y─▒l─▒nda, hemen hemen ayn─▒ dönemlerde hayatlar─▒m─▒za giri┼č yapan Exxen ve Gain platformlar─▒n─▒n izleyici kitlelerini Kimola Analytics platformu üzerinden fark─▒ aç─▒lardan analiz ettik.  Kimola Staj Ekibi deste─čiyle yapt─▒─č─▒m─▒z bu analizin sonucunda, Exxen ve Gain kitlelerinin, demografik (ya┼č ve cinsiyet) olarak birbirine çok yak─▒n ama ya┼čam tarz─▒ olarak tam anlam─▒yla “ayr─▒ dünyalar─▒n insanlar─▒” olan iki farkl─▒ kitle oldu─čunu söyleyebiliriz. 

─░çgörü ile kal─▒n!

Katk─▒da Bulunan Stajyer Kimolanions:

Eylül ┼×iri
Ezgi Yavuzbilge
─░smail Poyraz
Merve Çak─▒r
Utku Gençer Gediz

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest