Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Staj Ekibi sordu: Türkiye’de Gençler Yaz Tatillerini Nasıl Planlıyor?

Jun 24, 2021 - 9 min read
Kimola Staj Ekibi sordu: Türkiye’de Gençler Yaz Tatillerini Nasıl Planlıyor?

Kimola olarak vizyonumuzu geni┼čletmek için farkl─▒ disiplinleri ve bak─▒┼č aç─▒lar─▒n─▒ birle┼čtiren bir kültür yaratmay─▒ hedefliyoruz. Daha önce markalar─▒ ve pazarlamac─▒lar─▒ desteklemek için ücretsiz veri odakl─▒ markalar programlar ba┼člatt─▒k, pazarlamac─▒lar─▒n ve reklamc─▒lar─▒n tüketici yorumlar─▒na h─▒zl─▒ca ula┼čmas─▒ için Insights Engine'i kurduk, ö─črencileri profesyonel ya┼čamdan önce destekleyen çok gurur duydu─čumuz bir staj program─▒ kültürü olu┼čturduk.

2021 Yaz Dönemi staj─▒ için be┼č ekip arkada┼č─▒m─▒z Haziran ay─▒n─▒n ortas─▒nda aram─▒za kat─▒l─▒p yo─čun bir ┼čekilde çal─▒┼čmaya ba┼člad─▒ bile! ─░lk i┼č olarak da yaza girerken, gençlerin tatil tercihlerini ve geçen seneye göre tercihlerindeki de─či┼čimleri ara┼čt─▒rd─▒lar. Sizlere de okumas─▒ kald─▒, iyi okumalar!

Büyük ┼čehirlerdeki küçük odalar─▒m─▒z─▒n as─▒l i┼člevinin yan─▒ s─▒ra hem ofis hem s─▒n─▒f hem de toplant─▒ odas─▒na dönü┼čtü─čü uzunca bir sürenin sonuna geldi─čimizi umuyoruz. Baharla birlikte gelen yenilenme hissi, yaz aylar─▒nda yerini umuda b─▒rak─▒r ve gün içinde elimizden hiç dü┼čürmedi─čimiz tüm ekranlar adeta yaz─▒n geldi─čini hayk─▒r─▒r. Bir yandan dondurma di─čer yandan bikini reklamlar─▒ derken her birimizin akl─▒ndan benzer dü┼čünceler silsilesi geçer: “Bu yaz tatil yapacak m─▒y─▒m? Peki nas─▒l yapaca─č─▒m? Ne zaman yapaca─č─▒m?”

Normal ┼čartlarda basit bir planlamayla haz─▒rlanaca─č─▒m─▒z bu tatil süreci, içinde bulundu─čumuz 2021 y─▒l─▒nda pek de mümkün olmuyor. Çünkü az önce örneklendirdi─čimiz sorulara daha spesifik olanlar─▒ ekleniyor: “Bana a┼č─▒ s─▒ras─▒ ne zaman gelir?’’,  ‘‘Konaklayaca─č─▒m yer COVID-19 için gerekli önlemleri almaya devam ediyor mu?’’,‘‘Uçak m─▒ daha hijyenik yoksa araba kiralamak m─▒?”. Kafam─▒z─▒ kurcalayan bu tarz sorulara cevap arad─▒─č─▒m─▒z ara┼čt─▒rmam─▒z ilginç sonuçlar sunuyor.

Kimola Staj Ekibi sordu: Türkiye’de Gençler Yaz Tatillerini Nas─▒l Planl─▒yor?

Kimola Staj Ekibi olarak bizler, ülkemizde COVID-19 tedbirleri hala tamamen kalkmam─▒┼čken bu sürecin gençlerin yaz tatillerini planlarken sahip oldu─ču motivasyonlar─▒na, planlama al─▒┼čkanl─▒klar─▒na ve önceliklerine olan etkisini analiz etmek için bir çevrimiçi anket haz─▒rlad─▒k.

Toplamda %63’ü kad─▒n ve %37’si erkek olmak üzere 176 ki┼činin kat─▒ld─▒─č─▒ bir örneklem elde ettik. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n tamam─▒ 35 ya┼č─▒ndan küçük, özellikle %74 gibi oldukça büyük bir k─▒sm─▒ ise günümüzde birçok markan─▒n hedef kitle olarak belirledi─či Z ve Y ku┼ča─č─▒n─▒ temsil eden 18-25 ya┼č aral─▒─č─▒nda.

Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n %50’sinin kendi tatil masraflar─▒n─▒ kendileri biriktirmekten yana bir tutum sergilerken ekonomik ┼čartlar ve pandeminin getirdi─či zorluklardan ötürü olsa gerek %34’ü de sevdiklerinden maddi destek alarak tatil plan─▒ yap─▒yor. Tabii, aileleri ya da arkada┼člar─▒ ile birlikte tatil yapanlar─▒n da bu veriye dahil oldu─čunu göz önünde bulundurabiliriz.

Ayr─▒ca ya┼č ya da cinsiyet fark etmeksizin kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n neredeyse yar─▒s─▒ (%45) 1500 Ôé║’dan az bir ayl─▒k kazanca sahip. Hal böyleyken, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n %74’ü her ┼čeyi bir kenara b─▒rak─▒p ilk olarak tatil bütçesine odaklan─▒yor.

ilk 3 öncelik

Konu yaz tatili olunca Türkiye'deki gençlerin -cinsiyet, ya┼č ya da kazanç fark etmeksizin- %60'─▒, tatillerini yapmak için y─▒l─▒n en s─▒cak dönemleri olan Temmuz ve A─čustos aylar─▒n─▒ tercih ediyor. Y─▒l─▒n en s─▒cak zamanlar─▒nda tatil yapmay─▒ tercih eden bu ki┼čiler genellikle kendilerini serin sulara atmak için Ege Bölgesi’ni tercih ediyor. 176 ki┼čilik örneklemimizde öne ç─▒kan tatil beldeleri olarak Bodrum, Antalya, Çe┼čme, Fethiye ve Ka┼č’─▒ seçiyor. Tatil planlar─▒nda yurt d─▒┼č─▒na gitmeyi dü┼čünenler oldu─čunu da söyleyelim :) Onlara da ┼čimdiden “enjoy your trip!” diyelim.

Buradan bir COVID-19 Yaz─▒ Geçti!

Belirsizliklerle bo─ču┼čtu─čumuz, evden ç─▒kamadan seyahat hayalleri kurdu─čumuz, bir an önce kurtulmak istedi─čimiz bir y─▒l oldu 2020. Geriye dönüp bakt─▒─č─▒m─▒zda pek de hat─▒rlamak istemeyece─čimiz koca bir yaz─▒ iyisiyle kötüsüyle geride b─▒rakm─▒┼č durumday─▒z.

ben-blennerhassett-G8rRItjrwkA-unsplash

Yaz denince akla gelen deniz-kum-güne┼č üçlüsü, geçti─čimiz yaz yerini maske-dezenfektan-sosyal mesafe üçlüsüne b─▒rakm─▒┼č gibi gözüküyordu. Ancak görüyoruz ki, anketimize kat─▒lan gençlerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ %56’l─▒k bir oranla 2020 yaz─▒n─▒ bir tatil plan─▒yla de─čerlendirmi┼č. 

Geçti─čimiz yaz gençler, %44’lük bir oranla 3-7 gün aras─▒ tatil yapmay─▒ tercih ederken %33’lük bir oranla 7-15 günlük tatiller ise listede ikinci s─▒rada yerini alm─▒┼č. Erkek kat─▒l─▒mc─▒lar ile kad─▒n kat─▒l─▒mc─▒lar─▒ k─▒yaslad─▒─č─▒m─▒zda ise kad─▒nlar─▒n erkeklere göre daha uzun süreli tatiller yapt─▒─č─▒n─▒ rahatl─▒kla söyleyebiliriz.

Bu dönemde yap─▒lan tatillerde gençlerin tercihleri %61’lik bir oranla araba, %22’lik bir oranla uçak olurken di─čer ula┼č─▒m araçlar─▒n─▒ tercih etme oranlar─▒ oldukça dü┼čük olmu┼č. Kad─▒n kat─▒l─▒mc─▒lar uçakla seyahat etmeyi %28’lik bir oranla daha fazla tercih ederken bu oran erkek kat─▒l─▒mc─▒larda %6 oran─▒nda görülmü┼č. Yine kad─▒n ve erkek kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n araba tercihlerine bakt─▒─č─▒m─▒zda erkeklerin kad─▒nlara göre araba ile ula┼č─▒m─▒ daha fazla tercih ettiklerini görüyoruz.

Ne Kadar Az O Kadar ─░yi! 

2020 Mart ay─▒ndan itibaren alt─▒n kural─▒m─▒z sosyalle┼čmeden ve temastan kaç─▒nma olunca, gençlerin kaç ki┼čilik tatiller planlad─▒klar─▒ merak etti─čimiz bir di─čer konu oldu. Pandemi ortas─▒nda yap─▒lm─▒┼č seyahat planlar─▒n─▒n %47’lik bir oranla 2-3 ki┼čilik küçük gruplarla yap─▒ld─▒─č─▒ ve 5 ki┼čiden fazla olmay─▒ tercih etmedikleri sonucuna vard─▒k. %9 orana sahip olan tek ki┼čilik tatillerin ise gençler aras─▒nda çok popüler olmad─▒─č─▒n─▒ söyleyebiliriz. Görüyoruz ki, her alanda minimuma indirilen ki┼či say─▒s─▒ kurallar─▒na gençler de uymu┼č ve kalabal─▒k yaz planlar─▒ bu sene için geçerli olmam─▒┼č. 


Çad─▒r─▒m─▒ Al─▒r─▒m Tek Ba┼č─▒ma Giderim Bu Diyardan!

2020 yaz─▒nda, sosyal medyada gençler aras─▒nda bir yandan  “Dünyan─▒n sezon finaline denk geldik” geyikleri, bir yandan “evde kal” hashtagli foto─čraflar payla┼č─▒l─▒rken tatil planlar─▒n─▒n pe┼čine dü┼čen gençlerimizin aras─▒nda yeni normal kavram─▒ ile ┼čekillenmi┼č iki popüler tatil plan─▒ ke┼čfettik.

─░lki, adeta içinde bir kovboyun ruhunu ta┼č─▒yan gençlerin tercihi “çad─▒r─▒m─▒ al─▒r─▒m tek ba┼č─▒ma giderim bu diyardan” diyenler. Anket sonuçlar─▒na göre 2020 yaz─▒nda en çok tercih edilen üç konaklama tipinden biri olan çad─▒rda konaklama, tatillerini tek ba┼č─▒na yapan gençlerin en çok tercih etti─či konaklama tipi olmu┼č. Ayn─▒ zamanda kamp yapanlar─▒n ne kadar süreyle tatil yapt─▒klar─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda; %44’ünün ortalama 2 gün tatil yapt─▒klar─▒n─▒ görüyoruz. 

Gençler aras─▒nda popülaritesi yüksek olan di─čer tatil tercihi de “olmaz olsun yaz tatilim yan─▒mda sevdiklerim olmay─▒nca!” deyip tatil beldelerinde ev kiralayanlar. Tatil plan─▒n─▒ be┼čten fazla ki┼čiyle planlayanlar konaklama tipi olarak %50 oran─▒nda günlük kiral─▒k evleri ya da villalar─▒ tercih etmi┼čler. Ayr─▒ca günlük kiralama ile tatil beldelerinde ev tutanlar─▒n tatil sürelerine bakt─▒─č─▒m─▒zda 1 ve 7 gün aras─▒nda de─či┼čti─čini görüyoruz. 

Tatilini Yorgan─▒na Göre Uzat

Planlarken tatl─▒ hayallere dald─▒─č─▒m─▒z tatil planlar─▒m─▒z─▒n gerçeklikte buzlu su misali yüzümüze çarpt─▒─č─▒ konulardan biri de tatile ay─▒rabilece─čimiz bütçeler. Anketin 2020 yaz─▒yla ilgili sonuçlar─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda Türkiye’de gençlerin %50’si birikim yaparak, %34’ü ailesinden destek alarak ve %13’ü kredi kart─▒ kullanarak tatil masraflar─▒n─▒ kar┼č─▒lam─▒┼č. 

Yeni Normalle Yeni Tatiller!

2020 senesindeki tercihlerimiz bu y─▒l nas─▒l bir de─či┼čiklik gösterecek? Yeni normalle birlikte yeni yaz tatili planlar─▒n─▒ ö─črenmek için yapt─▒─č─▒m─▒z ara┼čt─▒rmada ilginç sonuçlar elde ettik. 2021’de yap─▒lmas─▒ planlanan yaz tatili planlar─▒n─▒n ayr─▒nt─▒s─▒na gelin hep birlikte bakal─▒m.

Tatilde Yeni Trend: Tek Ba┼č─▒na Ç─▒k─▒lan Tatiller

2021 yaz─▒ için tatil yapmak isteyen ki┼čilerin %54’ü yaln─▒z ba┼č─▒na tatile ç─▒kmay─▒ planl─▒yor ve bu ki┼čiler anketimize kat─▒lan kad─▒nlar─▒n %58’ini olu┼čtururken erkeklerin ise %51’ini olu┼čturuyor. Orta gruplarda yer alan %28’lik kesim ise 5 veya daha fazla ki┼či ile tatile ç─▒kmay─▒ planl─▒yor. Geri kalan ufak gruplar ise tatillerini 2 ki┼či ile 5 ki┼či aras─▒nda yapmay─▒ planl─▒yorlar. 

Ayr─▒ca 2021 yaz─▒ için planlanm─▒┼č olan tatil sürelerinin %46 oran─▒yla 3-7 günlük tatiller olmas─▒ dikkat çekici bir nokta. Bununla birlikte kat─▒l─▒mc─▒lar 1-3 gün aras─▒ sürecek bir tatili genellikle tercih etmiyorlar. Ayn─▒ ┼čekilde, kat─▒l─▒mc─▒lar 2 haftadan fazla süren bir tatile s─▒cak bakm─▒yorlar. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yaln─▒zca % 12’ si iki haftadan fazla tatil yapmay─▒ tercih ediyor. Son olarak, kat─▒l─▒mc─▒lardan her 4 ki┼čiden biri 2021 tatilini bir ile iki hafta aras─▒nda planlamakta. 

Konaklama Yeri ─░çin Ayl─▒k Gelir Önemli Mi?

Yaz tatili için konaklama tercih edilirken ayl─▒k gelir gibi birçok faktör göz önünde bulunduruluyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar aras─▒nda ayl─▒k 1500 Ôé║ ve alt─▒nda gelire sahip olan her 7 ki┼čiden biri çad─▒r, kamp veya karavan tatilini tercih etmekte. 1500 ile 3000 Ôé║ aras─▒nda gelire sahip olan ki┼čilerin yar─▒s─▒ tatilini bir otelde konaklayarak yapmay─▒ tercih ediyor. Fakat 3000 ile 5000 aras─▒nda kazanca sahip ki┼čileri ele ald─▒─č─▒m─▒zda, her iki ki┼čiden biri bir ev veya villa kiralay─▒p tatilini bu ┼čekilde de─čerlendirmeyi planl─▒yor. Ayr─▒ca bütçe gözetmeksizin anketimize kat─▒lan ki┼čilerin %37’si tatillerini otelde yapmay─▒ planl─▒yor. Sonuç olarak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n ayl─▒k kazançlar─▒ do─črultusunda tatile ay─▒rd─▒klar─▒ bütçe ve bütçeleri ile ili┼čkili olarak da tatil planlamalar─▒ de─či┼čim gösteriyor.
2021 için ayr─▒lan tatil bütçesine bakt─▒─č─▒m─▒zdaysa ortalama 3358 Ôé║ oldu─čunu görüyoruz. Bu noktada, cinsiyet k─▒yaslamas─▒ yapt─▒─č─▒m─▒zda ise erkeklerin kad─▒nlardan %6 daha fazla ortalama bütçesi oldu─čunu görüyoruz. Tatile daha kalabal─▒k giden gruplarda bu ortalama zaman zaman artarken en belirgin farkl─▒l─▒─č─▒n konaklamada yap─▒lan de─či┼čiklikler oldu─čunu görüyoruz. Ayl─▒k kazanc─▒n ve tatilin tüm tatil plan─▒n─▒ ┼čekillendiren önemli etmenler oldu─ču bir kez daha aç─▒kça belli oluyor. ┼×üphe yok ki siz de bu yaz─▒y─▒ okuyunca tatil konforu ve harcamalar─▒n─▒z aras─▒ndaki ili┼čkiyi tekrar gözden geçireceksiniz.

2021 Yaz─▒nda Gençlerin Tercihi Uçmak

2021 yaz tatilinde en çok tercih edilen ula┼č─▒m arac─▒ %40 oranla uçak. Havayolu ┼čirketlerinin pandemi ko┼čullar─▒nda seyahatlere devam eden ilk toplu ta┼č─▒ma arac─▒ olmas─▒, uça─č─▒n ilk tercih nedeni olmas─▒n─▒ etkilemi┼č olabilir. Cinsiyet da─č─▒l─▒m─▒na bak─▒ld─▒─č─▒nda ise kad─▒nlar─▒n erkeklere oranla uça─č─▒ iki kat daha fazla tercih etti─či görülüyor.

ula┼č─▒m

Araba, ula┼č─▒m esnas─▒nda en çok tercih edilecek ikinci araç olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Arabay─▒ ula┼č─▒mda kullanacak %37’lik kesimde kad─▒n erkek da─č─▒l─▒m─▒ neredeyse e┼čit. Son dönemlerde pandemi ko┼čullar─▒ nedeni ile yolcu düzenlemelerini s─▒kça de─či┼čtiren otobüs firmalar─▒n─▒ tercih edecekler ise ara┼čt─▒rma kitlemizin yaln─▒zca %17’sini olu┼čturuyor. Otobüs firmalar─▒ yeni düzenlemeler için bu bilgileri gözden kaç─▒rmamal─▒.

Gece Kulüpleri ve Al─▒┼čveri┼č Merkezlerine Duyulan Çekince Hala Devam Ediyor

Resmi olarak ilk coronavirüs vakas─▒n─▒n ülkemizde görüldü─čü 10 Mart 2020 tarihi üzerinden çok zaman geçti; ancak COVID-19 salg─▒n─▒ hala tamamiyle bitmi┼č de─čil. Hal böyle olunca kalabal─▒k alanlara kar┼č─▒ çekincemiz hala devam ediyor. Geçen süre içerisinde pandemiye bak─▒┼č aç─▒s─▒n─▒n de─či┼čmesi, duyulan korku ve pani─čin dünyada ya┼čanan sa─čl─▒k alan─▒ndaki yeni geli┼čmelerle birlikte azalmas─▒ ve ülkemizde a┼č─▒laman─▒n h─▒zlanmas─▒, kalabal─▒─ča kar─▒┼čmaktan çekince duymayan %34’lük k─▒sm─▒ etkileyen sebepler aras─▒nda olabilir. Bununla birlikte, 2021 yaz tatili planlar─▒nda kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n %39’u gece kulübüne ve %36’s─▒ al─▒┼čveri┼č merkezlerine gitmekten hala çekince duyuyor.

çekince

Pandemi ba┼člad─▒─č─▒ndan beri tüm k─▒s─▒tlamalar─▒n oda─č─▒nda e─člence yerleri ve al─▒┼čveri┼č merkezleri gibi virüsün yay─▒lmas─▒n─▒ kolayla┼čt─▒ran alanlar vard─▒. Ara┼čt─▒rmam─▒z gösteriyor ki 2021 y─▒l─▒ yaz tatil planlar─▒nda 2020 senesindeki baz─▒ çekinceler devam etmekte. Al─▒nan tedbirlerin vaka say─▒s─▒na göre de─či┼čiklik gösterdi─či durumlarda dahi gece kulüplerinin aç─▒lmamas─▒, çekince noktalar─▒n─▒n ba┼č─▒nda gelmesini aç─▒klar nitelikte diyebiliriz. Kapal─▒ alan olan al─▒┼čveri┼č merkezlerindeki havaland─▒rma ve sterilizasyona dair endi┼čelerin olmas─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n çekingen tavr─▒n─▒ aç─▒klar niteliktedir.

Yaz Tatili Planlar─▒nda 2020'a kar┼č─▒ 2021!

derick-mckinney-GhX9SH0bNcc-unsplash 

Ac─▒s─▒yla tatl─▒s─▒yla; izolasyonuyla, k─▒s─▒tlamas─▒yla 2020 yaz─▒n─▒ geride b─▒rak─▒p 2021 yaz─▒na giri┼č yapt─▒k. Peki iki yaz aras─▒nda deneyimlerle planlar aras─▒nda farklar neler? Geçen seneden bu yana yaz tatili konusunda de─či┼čen davran─▒┼člar─▒, motivasyonlar─▒ ve çekinceleri özetleyerek sizlere coronavirüsün yaz tatili planlar─▒m─▒zdaki etkilerine dair genel bir tablo çizmek istiyoruz :) ─░┼čte elde etti─čimiz ilginç ve bir o kadar sebeplerini tahmin edebilece─čimiz detaylar…

Geçen y─▒la k─▒yasla ula┼č─▒m arac─▒ olarak arabay─▒ tercih edenlerin say─▒s─▒ neredeyse yar─▒ya dü┼čmü┼č ve uçak tercihinde benzer bir oranda art─▒┼č ya┼čanm─▒┼čt─▒r. Neredeyse bir buçuk y─▒ld─▒r pandemiyle ya┼č─▒yor olmam─▒z, aktif vaka say─▒lar─▒n─▒n dü┼čmesi ve a┼č─▒ sürecinin h─▒zlanmas─▒ ile ula┼č─▒m tercihlerinin bu yönde de─či┼čti─čini söylemek mümkündür.
2020 yaz─▒nda öne ç─▒kan 3-7 gün aras─▒ yap─▒lan tatil süresi 2021 y─▒l─▒nda da geçerlili─čini korurken 1-3 gün aras─▒ yap─▒lmas─▒ planlanan tatiller her iki sene için de gençlerin son tercihinde yer al─▒yor. 2020 ve 2021’de harcanan ve harcanmas─▒ planlanan bütçelerin de gençler aras─▒nda benzerlik gösteren bir di─čer de─či┼čken oldu─ču söylenebilir. 2020 senesinde tatiline %43’l─▒k bir oranla 1001-3000 TL bütçe ay─▒r─▒rken 2021 senesinde ise bu oran %7 azalm─▒┼č durumda.
2020 senesinde en alt s─▒rada yer alan ve %9’luk orana sahip tek ba┼č─▒na yap─▒lan tatiller, 2021’de radikal bir ┼čekilde yükselerek %54’e ula┼čm─▒┼čt─▒r. 2020 ve 2021’de sosyal alanlara duyulan çekince dü┼čünüldü─čünde kat─▒l─▒mc─▒lar─▒m─▒z─▒n al─▒┼čveri┼č merkezi ve gece kulübü gibi kapal─▒ ve kalabal─▒k alanlardan uzak durmay─▒ tercih ettikleri gözlemlenmi┼čtir.

Ara┼čt─▒ran ve Yazan
Eylül ┼×iri
Ezgi Yavuzbilge
─░smail Poyraz
Merve Çak─▒r
Utku Gençer Gediz

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest