Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: Google'ım benim, biricik sevgilim!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jun 26, 2023 - 5 min read
Kimola Bülten | Analytics: Google'ım benim, biricik sevgilim!

Verizekal─▒lar Tatile Giriyor!

Sevgili Verizekal─▒lar Dinleyicileri, 

2020 y─▒l─▒nda ba┼člad─▒─č─▒m─▒z ve binlerce dinleyiciye ula┼čt─▒─č─▒m─▒z Verizekal─▒lar Podcast'inin bu bölümü (Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.) ile 2'inci sezonunu tamaml─▒yor ve k─▒sa bir ara veriyoruz. Ancak merak etmeyin! Türkiye ve dünyadan çe┼čitli tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒n─▒ derledi─čimiz bültenimizi her Cuma mail kutunuza b─▒rakmaya devam edece─čiz! ­čśç
 
Linkedin ve Mailing

Y─▒l─▒n en renkli dönemi ba┼čl─▒yor: Kimola Yaz Staj─▒!

Her sene 100+ ba┼čvuru alan, pazarlama ve içgörü odakl─▒ yaz staj program─▒m─▒z─▒ ba┼čvurulara açt─▒k! ­čśÄ Bu y─▒l Temmuz ay─▒ sonunda ba┼člayacak olan program─▒n içeri─či ve ba┼čvuru sürecine dair bütün detaylar blog'da!

­čôŹKimola ile Google Maps'teki ma─čaza yorumlar─▒ndan ara┼čt─▒rma yapabilece─činizi biliyor muydunuz?

Kimola ekibi olarak ┼ču s─▒ralar en çok heyecanland─▒─č─▒m─▒z konulardan biri zincir ma─čaza ara┼čt─▒rmalar─▒! Farkl─▒ bölgelerdeki ma─čazalar─▒n─▒za gelen Google yorumlar─▒n─▒ topluyor, detayl─▒ analizler yap─▒yor ve size de─čerli içgörüler sunuyoruz.

E─čer Google'da 300'den fazla yoruma sahip bir ma─čazan─▒z varsa, bizimle ileti┼čime geçebilirsiniz!

Tüketiciler restoranlar─▒ Google'da ke┼čfediyor.

PYMNTS taraf─▒ndan 2.281 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, olumlu çevrimiçi yorumlar, restoran ziyaretçilerinin %46's─▒n─▒n tercihlerini etkileyerek onlar─▒ bu restoranlarda yemek yemeye daha meyilli hale getirirken, olumsuz yorumlar ise %29'luk bir kesimin restoran ziyaretlerini azaltmas─▒na neden olabiliyor. Tüketicilerin %39'u, olumlu bir yemek deneyiminden sonra bir restoran için olumlu yorum b─▒rakma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n yüksek oldu─čunu belirtiyor. Zay─▒f restoran deneyimleri, tüketicilerin %22'sini olumsuz bir yorum yay─▒nlama olas─▒l─▒─č─▒na yönlendiriyor. Özellikle Milenyum'lar─▒n %57'si restoran seçimlerinde yorumlar─▒ dikkate ald─▒klar─▒n─▒, %74'ü yemek deneyimlerini yans─▒tmak için olumlu veya olumsuz yorumlar b─▒rakma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n yüksek oldu─čunu söylüyor. Öte yandan, Open Table ve Yelp gibi inceleme platformlar─▒, tüketicilerin yemek deneyimlerini çevrimiçi olarak payla┼čmalar─▒ için tasarlanm─▒┼č olsa da, ço─ču tüketici restoran ara┼čt─▒rmas─▒ konusunda öncelikli olarak Google'a ba┼čvuruyor. Tüketicilerin %56's─▒ son 30 günde restoran bilgisi aramak için Google'─▒ kulland─▒─č─▒n─▒ söylerken, %51'i Google'─▒ en yararl─▒ platform olarak de─čerlendiriyor.

Ses medyas─▒nda devrim: Radyo lider, podcastler yükseli┼čte!

Nielsen, geleneksel ya da dijital fark etmeksizin radyonun di─čer tüm platformlardan daha fazla ki┼čiye ula┼čt─▒─č─▒n─▒ do─čruluyor. Ancak bu, Nielsen'in Audio Today 2023 raporundaki tek ilgi çekici bulgu de─čil. Bu ara┼čt─▒rma ayn─▒ zamanda, sadece ya┼čl─▒lar─▒n radyoyla ilgilendi─či yan─▒lg─▒s─▒n─▒ da y─▒k─▒yor. Asl─▒nda, 18-34 ya┼č aras─▒ndaki genç yeti┼čkinlerin %85'i televizyon içeri─či yerine radyoyu tercih ediyor. Bir di─čer önemli bulgu ise, reklam destekli ses kanallar─▒ aras─▒nda radyonun, Spotify, Pandora ve YouTube Music gibi müzik yay─▒n─▒ hizmetlerine göre neredeyse 2 kat daha fazla dinleyiciye ula┼čt─▒─č─▒. Son olarak, podcast hayranlar─▒ daha önceki y─▒llara göre daha fazla podcast dinliyor. Bu art─▒┼č sadece yeni dinleyici say─▒s─▒ndan kaynaklanm─▒yor. Günde 5-10+ saat ay─▒ran süper dinleyici say─▒s─▒ önemli ölçüde artm─▒┼č durumda. Günlük 1 saatten daha az podcast dinleyenlerin say─▒s─▒nda ise azalma gözlemleniyor. Bu da podcast dinlemenin geçici bir al─▒┼čkanl─▒kolmad─▒─č─▒n─▒; yo─čun bir ┼čekilde ve bilinçli olarak gerçekle┼čtirilen bir ritüel haline geldi─čini ortaya koyuyor.

Tüketiciyi "nezaket" kazan─▒yor.

Baringa'n─▒n küresel ara┼čt─▒rmas─▒, markalar─▒n naziklik ve etik de─čerlerine olan alg─▒n─▒n tüketicilerin al─▒┼čveri┼č tercihlerini nas─▒l etkiledi─čini gösteriyor. ABD'deki genç tüketicilerin ço─čunlu─ču (%54), bir markan─▒n çal─▒┼čanlar─▒na ve davran─▒┼člar─▒na dikkat ettiklerini belirtiyor. Ekonomik durgunluk dönemlerinde bile, 25-34 ya┼č aras─▒ndaki tüketicilerin %88’i "nazik" markalardan al─▒┼čveri┼č yapmaya daha meyilli oldu─čunu söylüyor. Tüketicilerin %48’i, eylemlerin sonuçlar─▒n─▒ dü┼čünmenin önemini vurgulayarak "kaba" markalar yerine "nazik" markalar─▒n ba┼čar─▒l─▒ olmas─▒n─▒ istiyor. Ayr─▒ca, ABD tüketicileri, kötü davran─▒┼člar─▒yla bilinen bir markadan ürün veya hizmet almak yerine ba┼čka bir markaya daha fazla ödeme yapmaya haz─▒r olduklar─▒n─▒ (%52) belirtiyor. Mü┼čteri hilekarl─▒─č─▒ (%54), hayvanlara kötü muamele (%54) ve etik olmayan davran─▒┼člar (%52) da tüketicilerin al─▒┼čveri┼čten kaç─▒nmas─▒na neden olabilecek di─čer faktörler aras─▒nda bulunuyor. Bu bulgular, tüketicilerin naziklik ve etik de─čerlere verdi─či önemin artt─▒─č─▒n─▒ ve ┼čirketlerin bu de─čerleri benimsemesinin rekabette avantaj sa─člayabilece─čini gösteriyor.

Son 6 y─▒lda online al─▒┼čveri┼čte %380 art─▒┼č!

Adtaxi taraf─▒ndan ABD’de 1.088 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, son 6 y─▒lda günlük online al─▒┼čveri┼čin %380 artt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Hatta bu y─▒l sadece 228 milyon tüketicinin, online al─▒┼čveri┼č yapmas─▒ bekleniyor. Sat─▒n al─▒nan en popüler ürünlere bakt─▒─č─▒m─▒zda ise; giyim (%67), güzellik ürünleri (%53), sa─čl─▒k ürünleri (%51) ve market al─▒┼čveri┼či (%44) gibi temel ihtiyaçlar yer al─▒yor. Ara┼čt─▒rma, kolayl─▒k, fiyat kar┼č─▒la┼čt─▒rmas─▒ yapma, tüketici de─čerlendirmelerini inceleme ve kupon bulma gibi avantajlar─▒n, online al─▒┼čveri┼či kaç─▒n─▒lmaz bir seçenek haline getirdi─čini gösteriyor. Bir di─čer dikkat çekici nokta ise, tüketicilerin ço─čunlukla mobil telefonlar─▒n─▒ (%78) kullanarak online al─▒┼čveri┼č yapmas─▒. Ancak, ilginç bir ┼čekilde, çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n ortalama olarak iki farkl─▒ cihaz kulland─▒─č─▒ da görülüyor. Kim bilir, belki de telefonla gezinirken bir yandan da dizüstü bilgisayar veya tabletten al─▒┼čveri┼č yapmak daha pratik geliyor. Öte yandan sepet terk etme durumuyla ilgili olarak, tüketicilerin %88'i i┼čletmeden gelen te┼čvikler veya hat─▒rlatmalarla sepetlerine geri dönebileceklerini belirtiyor. Bu te┼čvikler aras─▒nda fiyat indirimi ve ücretsiz kargo yer al─▒yor.

Tüketicinin çevreci ve güvenli hava seyahati için sürdürülebilir teknolojilere olan ilgisi yüksek.

Ansys taraf─▒ndan 6.029 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen küresel ara┼čt─▒rma, hava seyahatinde sürdürülebilirli─čin giderek artan önemini ve tüketicilerin çevreci seçenekleri ve güvenli─či önceliklendiren teknolojik ilerlemeleri de─čerlendirmesini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒na göre, ço─ču tüketici (%63), CO2 emisyonlar─▒yla ilgili endi┼čelerini dile getirerek daha çevreci hava seyahati için ek ücret ödemeye istekli oldu─čunu belirtiyor (%65). Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse %70'i, sürdürülebilir havac─▒l─▒k yak─▒tlar─▒, elektrikli uçaklar, hibrit-elektrikli uçaklar veya hidrojen gücüyle çal─▒┼čan uçaklara güvenlerinin artaca─č─▒n─▒ ifade ediyor, ancak bu teknolojilerin uçak güvenli─či aç─▒s─▒ndan yayg─▒n simülasyon ve test yöntemleriyle de─čerlendirilmesini talep ediyor. Ayr─▒ca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n ço─čunlu─ču (%82), gelecek nesil uçaklarda daha h─▒zl─▒ var─▒┼č sürelerinin önemli bir avantaj oldu─čunu dü┼čünüyor. Güvenlik aç─▒s─▒ndan ise, tüketiciler otonom uçu┼člara yönelik heyecan duysa da, potansiyel d─▒┼č veya  sorunlara (türbülans ve uçu┼č kontrolü gibi) yan─▒t verebilecek bir pilota sahip olmaman─▒n endi┼če yaratt─▒─č─▒n─▒ ifade ediyorlar.

 

 Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest